Resultat och erfarenheter
På den här sidan presenteras resultat och erfarenheter av projektverksamheten under programperioden 2007–2013. Här finns information om projektens goda praxis, verksamhetsmodeller som utvecklats och andra konkreta resultat samt hur projektdeltagarna har gynnats av projektverksamheten.
En publikation har sammanställts över de framgångsrika ERUF-projekten under programperioden.
NTM-centralen i Sydöstra Finland samt Södra Karelens och Kymmenedalens förbund har gjort fyra filmer (Youtube) som åskådliggör ERUF-projektens resultat och effekter. Filmerna blev färdiga i slutet av 2013 och är indelade enligt tema i fyra helheter: turism, vatten, energi och kompetens.
NTM-centralen i Nyland och Nylands förbund har sammanställt publikationen Människor, aktivitet som skildrar framgångsrika ERUF- och ESF-projekt i Nyland. Publikationen finns på både finska och svenska.
Broschyren Kohti älykästä erikoistumista (Mot smart specialisering, på finska) berättar om ERUF-projekten inom åtgärdsområdet 5 under programperioden 2007–2013.
På andra webbplatser
- Videofilmer om ERUF-projekt (på finska)
- Resultat och goda praxis från Södra Finlands ERUF-program 2007–2013, publikation (på finska)
- Människor, aktivitet, Framgångar i Nyland under strukturfondernas programperiod 2007–2013, publikation
- Mot smart specialisering, verksamhetslinje 5 inom ERUF, broschyr (på finska)