Maakunnan liitot

Maakunnan liitot myöntävät alueellaan rakennerahastotukea Euroopan aluekehitysrahaston (EAKR) hankkeisiin. Uudenmaan liitto on koordinoiva viranomainen Etelä-Suomen alueella.

Uudenmaan liitto vastaa lisäksi valtakunnallisen 6Aika - Avoimet ja ja älykkäät palvelut -ohjelman hallinnoinnista. Ohjelma-alueeseen kuuluu kuusi suurinta kaupunkia Suomessa, eli Helsinki, Espoo, Vantaa, Oulu, Tampere ja Turku.

Etelä-Suomen alueella hankkeiden tulee toteuttaa kussakin maakunnassa määriteltyjä kehittämisen painopisteitä. Ne on kirjattu maakuntaohjelmiin. Ole hyvä ja ota yhteyttä oman alueesi asiantuntijaan, jos sinulla on kysyttävää.


Uudenmaan liitto,
koordinoiva maakunnan liitto Etelä-Suomen alueella

Postiosoite: Esterinportti 2 B, 00240 Helsinki
Puhelinvaihde: (09) 4767 411, arkisin kello 8.30–15.45

Virallinen kirjattava sähköposti: toimisto@uudenmaanliitto.fi
Asiantuntijoiden yhteinen sähköpostiosoite: eakr@uudenmaanliitto.fi


Rakennerahastoryhmä:

Tiina Huotari, ohjelmajohtaja, työlomalla

Hanna Laaksonen, ohjelmajohtaja, Tiina Huotarin sijainen
Kestävää kasvua ja työtä -rakennerahasto-ohjelma, kestävän kaupunkikehittämisen 6Aika-ohjelma
puh. 040 574 8930
hanna.laaksonen@uudenmaanliitto.fi

Anu Heinonen, rakennerahastoasiantuntija
EAKR-rahoitus, koordinointi ja viestintä
puh. 040 182 4828
anu.heinonen@uudenmaanliitto.fi

Antti Taronen, rakennerahastoasiantuntija
EAKR-rahoitus, koordinointi ja viestintä
puh. 040 507 9998
antti.taronen@uudenmaanliitto.fi

Leena Dromberg, tarkastaja
EAKR-maksatus, tarkastus ja varmennus sekä hankkeiden ohjaus ja neuvonta
puh. 040 620 5573
leena.dromberg@uudenmaanliitto.fi

Riitta Güner, tarkastaja
EAKR-maksatusten valmistelu, seuranta ja raportointi sekä paikan päällä varmennukset
puh. 040 162 7311
riitta.guner@uudenmaanliitto.fi

Henri Hallanoro, tarkastaja
EAKR-maksatusten valmistelu, seuranta ja raportointi sekä paikan päällä varmennukset
puh. 040 637 6087
henri.hallanoro@uudenmaanliitto.fi

Aila Jumppanen, tarkastaja
EAKR-maksatusten valmistelu, seuranta ja raportointi sekä paikan päällä varmennukset
puh. 040 662 4918
aila.jumppanen@uudenmaanliitto.fi

Nina Räihälä, tarkastaja
EAKR-maksatusten valmistelu, seuranta ja raportointi sekä paikan päällä varmennukset
nina.raihala@uudenmaanliitto.fi

 

Etelä-Karjalan liitto

Posti- ja käyntiosoite: Kauppakatu 40 D, 53100 Lappeenranta
Puhelinvaihde: (05) 6163 100
info@ekarjala.fi
kirjaamo@ekarjala.fi

Satu Sikanen, aluekehitysjohtaja
puh. 0400 661 318
satu.sikanen@ekarjala.fi


Hämeen liitto

Posti- ja käyntiosoite: Niittykatu 5, 13100 Hämeenlinna
hameenliitto@hame.fi

Osmo Väistö, aluekehityspäällikkö
puh. 050 502 1132
osmo.vaisto@hame.fi


Kymenlaakson liitto

Postiosoite: PL 35, 48601 Kotka
Käyntiosoite: Karhulantie 36 B, 48600 Kotka
virasto@kymenlaakso.fi

Toni Vanhala, vs. aluekehitysjohtaja
puh. 040 512 3356
toni.vanhala@kymenlaakso.fi

Pia Lindgren, aluekehityssihteeri
puh. 044 552 0016
pia.lindgren@kymenlaakso.fi


Päijät-Hämeen liitto

Postiosoite: PL 50, 15111 Lahti
Käyntiosoite: Hämeenkatu 9 A, 15110 Lahti
Puhelinvaihde: (03) 871 940
toimisto@paijat-hame.fi

Riitta Nieminen, kehittämisjohtaja
puh. 040 508 6526
riitta.nieminen@paijat-hame.fi

Juha Hertsi, aluekehityspäällikkö
puh. (03) 871 9442, 044 3719 442
juha.hertsi@paijat-hame.fi


Varsinais-Suomen liitto

Postiosoite: Ratapihankatu 36, 20100 Turku
Puhelinvaihde: (02) 2100 900
kirjaamo@varsinais-suomi.fi

Ville Roslakka, erikoissuunnittelija
puh. 050 5920 404
ville.roslakka@varsinais-suomi.fi